Na Podkarpaciu wiemy, jak ważne i cenne jest dbanie o tradycje i tych, którzy je kultywują I mam tu na myśli zarówno strażaków ochotników, jak i walory podkarpackiej kuchni. A kiedy połączy się to w jeden projekt, to musi on oznaczać sukces – powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas konferencji podsumowującej projekt „Kuchnia Strażacka”. Marszałek objął inicjatywę swym honorowym patronatem.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, posłowie Zdzisław Chmielowiec oraz Andrzej Szlachta, przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz wraz wiceprzewodniczącym Jerzym Cyprysiem, wicemarszałkowie województwa Ewa Draus oraz Piotr Pilch, prezes WFOŚIGW Adam Skiba, komendant PSP nadbryg. Andrzej Babiec oraz wielu przedstawicieli państwowej i ochotniczej straży pożarnej z Podkarpacia i innych regionów.
Organizatorami konferencji, która odbyła się w siedzibie urzędu marszałkowskiego było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych Polska Ekologia.
– Doskonale rozumiemy i wspieramy wszelkie inicjatywy, które mają na celu promowanie potencjału społeczności naszego regionu oraz ich tradycji. W tym projekcie widać niezwykłą synergię. Bo jest tu zarówno dbałość o propagowanie żywności ekologicznej i tradycyjnej Podkarpacia, której jakości nie trzeba nikomu zachwalać, bo jest świetnie znana a jednocześnie jest tu wykorzystanie i podkreślenie potencjału, jakim dysponują druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo swych wspólnot. Projekt kuchni strażackiej jest wiec doskonałym przykładem pielęgnowania patriotyzmu lokalnego w najlepszych tego słowa znaczeniu – mówił w czasie konferencji marszałek Władysław Ortyl.
Marszałek serdecznie dziękował druhom z OSP za ich codzienne wysiłki na rzecz społeczności lokalnych oraz gratulował włączenia się w ciekawy i ceny projekt.
Gratulacje zabrzmiały także ze strony wojewody podkarpackiego.
– Cieszę się, że widzę połączenie oczekiwań konsumentów, którzy szukają dobrych produktów, by dbać o swoje zdrowie oraz oferty producentów i przetwórców, którzy dostarczają wyroby wysokiej jakości. A wszystko to w oparciu o lokalne produkty, pokazując konsumentom, że warto wspierać tych, którzy wytwarzają dobrą jakość, oferując ją lokalnym wspólnotom – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Polska Ekologia od kilku lat realizuje projekt „Kuchni Strażackiej”. Tym razem jest on finansowany przy udziale środków Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
„Kuchnia Strażacka” to cykl wydarzeń kulinarnych z udziałem Ochotniczych Straży Pożarnych. W trakcie imprez, o charakterze kulturalnym, sportowym i innych ich uczestnicy mogli posmakować najlepsze potrawy tradycyjne, przygotowane przez mistrzów strażackich.
– Mamy bogate tradycje kulinarne, z których jesteśmy dumni. Te wszystkie bigosy, zalewajki, żurki i inne potrawy są doskonałą promocją i podkarpackich wytwórców żywności i tych którzy je przyrządzają, czyli strażaków. A jednocześnie jest to promocja regionu – mówi o idei projektu Paweł Krajmas – szef „Polskiej Ekologii” – Kuchnia strażacka przy swojej tradycyjnej prostocie, znana przede wszystkim bywalcom imprez w remizach i plenerowych wydarzeń strażackich była prezentowana w czasie setek imprez każdemu, kto je odwiedził. To świetny sposób na utrwalanie patriotyzmu lokalnego i produktowego, a jednocześnie integrowanie lokalnych wspólnot – podkreśla Krajmas.
W czasie konferencji, która była podsumowaniem tego, co udało się osiągnąć podczas projektu, wiele jednostek OSP zostało wyróżnionych za ich zaangażowanie w jego realizację.
W województwie podkarpackim funkcjonuje 1033 certyfikowanych producentów ekologicznych, z czego 969 prowadzi produkcję rolną Na Podkarpaciu działa 48 firm przetwarzających produkty ekologiczne.
Autor tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Autor zdjęć Mateusz Romankiewicz
Biuro prasowe UMWP
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.