REKLAMA
REKLAMA

Jedziesz na majówkę? Pamiętaj o e-TOLL

POLSKA / Ministerstwo Finansów przypominamy, że na płatnych odcinkach autostrad A2 (Konin-Stryków) i A4 (Wrocław-Sośnica) obowiązuje system e-TOLL.

Użytkownicy pojazdów lekkich (o łącznej masie całkowitej do 3,5 tony) oraz motocykli mogą opłacić przejazd kupując e-bilet autostradowy, bez rejestracji w e-TOLL i przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu.

Gdzie kupić e-bilet autostradowy

Kup e-bilet autostradowy elektronicznie lub na partnerskich stacjach paliw. Wymagamy podania minimalnego zakresu danych potrzebnych jedynie do naliczenia opłaty za przejazd autostradą:

numeru rejestracyjnego pojazdu,
daty i godziny rozpoczęcia przejazdu autostradą,
planowanej trasy.

Dystrybucja e-biletu autostradowego odbywa się: w aplikacji e-TOLL PL BILET przygotowanej przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) i Ministerstwo Finansów (MF). Można ją bezpłatnie pobrać w Google Play oraz w AppStore. Jest dostępna w 9 wersjach językowych (PL, EN, DE, RU, UA, BY, SK, CZ, LT) i umożliwia:
zakup e-biletu autostradowego, wygenerowanie potwierdzenia zakupu e-biletu autostradowego w formie pliku PDF, wgląd w historię wszystkich zakupionych e-biletów autostradowych, zwrot niewykorzystanego e-biletu autostradowego.

Więcej informacji o e-TOLL PL BILET na stronie www.etoll.gov.pl

  •  aplikacjach partnerów, z którymi szef KAS zawarł umowy partnerskie, są to: Autopay, mPay, SkyCash, SPARK, IKO PKO BP, ORLEN PAY, mFlota ORLEN Vitay, Autokonto, Yanosik, aplikacja Banku Millennium (za pośrednictwem partnera Autopay Mobility Sp. z o.o.), AnyPark oraz DotBee
  • w sklepie internetowym na stronie etoll.gov.pl
    na wybranych stacjach paliw PKN ORLEN – lista stacji (w opcjach wyszukiwarki należy zaznaczyć „Wybierz opcje” a następnie „e-bilet autostradowy” i potwierdzić przyciskiem „Zastosuj”)
  • na wybranych stacjach paliw LOTOS – lista stacji

Kiedy kupić e-bilet autostradowy?

Kup e-bilet autostradowy przed rozpoczęciem przejazdu płatnym odcinkiem autostrady. Można to zrobić nawet z 60-dniowym wyprzedzeniem. Okres ważności e-biletu autostradowego to 48h od zadeklarowanej daty i godziny rozpoczęcia podróży. Zwrot niewykorzystanego biletu jest możliwy w taki sam sposób, w jaki go zakupiono. Bilet można zwrócić jedynie przed zadeklarowaną datą i godziną rozpoczęcia przejazdu.

Jeżeli kierowca wjechał na odcinek płatny i zorientował się, że nie posiada ważnego biletu, powinien jak najszybciej opłacić przejazd, np. korzystając z pomocy pasażera lub samodzielnie – zatrzymując się w miejscu do tego przeznaczonym.

W trakcie przejazdu autostradą pojazd może podlegać kontroli drogowej, a za poruszanie się po płatnym odcinku bez wniesionej opłaty za przejazd na kierowcę zostanie nałożona kara grzywny.

W przypadku, gdy kierowca nie kupił brakującego e-biletu autostradowego w czasie przejazdu i nie została na niego nałożona kara grzywny w wyniku kontroli drogowej, może kupić e-bilet autostradowy na przejechany już odcinek autostrady. Zakup jest możliwy w ciągu 3 dni od daty i godziny zakończenia przejazdu.

Kupując e-bilet autostradowy w trakcie przejazdu lub po jego zakończeniu, należy jako początek okresu ważności biletu podać datę i godzinę zgodną z momentem wjazdu na płatny odcinek autostrady.

Pozostałe metody opłacania przejazdu

Użytkownicy pojazdów lekkich mogą opłacać przejazdy autostradą również w aplikacji mobilnej e-TOLL PL (to inna aplikacja niż e-TOLL PL BILET). Aplikacja mobilna e-TOLL PL jest wykorzystywana zarówno przez użytkowników pojazdów ciężkich, jaki i samochodów osobowych. Można ją bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play oraz w AppStore, aby z niej korzystać konieczna jest rejestracja w systemie e-TOLL na etoll.gov.pl. Aplikacja przekazuje dane geolokalizacyjne w czasie rzeczywistym, więc nie trzeba z wyprzedzeniem deklarować czasu ani trasy planowanego przejazdu. Do naliczania opłaty w trakcie przejazdu aplikacja musi być cały czas włączona.

Kierowcy pojazdów lekkich mogą również opłacać przejazdy autostradą, wykorzystując zainstalowane w pojazdach urządzenia pokładowe OBU i ZSL, które są dopuszczone do systemu e-TOLL i przekazują dane GPS pojazdu do tego systemu.

Sprawdzenie kategorii pojazdu

W przypadku, gdy do pojazdu podłączona jest przyczepka lub przyczepa kempingowa, należy upewnić się, że łączna masa całkowita takiego zestawu nie przekroczyła 3,5 tony. Można to zrobić sprawdzając pozycję F3 w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W sytuacji, gdy masa zestawu jest większa niż 3,5 tony, zmienia się kategoria pojazdu na ciężki i użytkownik ma obowiązek wniesienia opłaty elektronicznej w systemie e-TOLL. Informacje, jak zarejestrować się w e-TOLL i wnieść opłatę elektroniczną, są dostępne na stronie etoll.gov.pl.

Infolinia dla użytkowników systemu e-TOLL

Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta e-TOLL działa całodobowo pod numerem telefonu +48 22 24 337 77 (numer przeznaczony jest dla użytkowników z Polski i z zagranicy – opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora). Konsultanci odpowiadają na pytania dotyczące opłacania przejazdów po płatnych odcinkach autostrad w języku polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Pytania można również zadać, korzystając z elektronicznego formularza na stronie www.etoll.gov.pl.

źródło: Ministerstwo Finansów

zdj. Ministerstwo Infrastruktury

28-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:




Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.