RZESZÓW / PODKARPACIE. Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z 22 października 2020 roku w sprawie aborcji. W czwartek o godzinie 18:00 w Rzeszowie przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości odbędzie się strajk kobiet. Protesty już od środy odbywają się w całej Polsce.
Foto: archiwum Esanok.pl
– Znowu musimy wyjść na ulice. Znowu chcą odebrać nam nasze prawa. Tak dla legalnej i bezpiecznej aborcji! Nie dla pseudowyroku pseudotrybunału! Parasolki w dłoń i widzimy się w czwartek o godzinie 18:00 pod biurem PIS w Rzeszowie – napisali, zachęcając do wyjścia na ulicę Manifa Rzeszów i Uwaga Tu Obywatele, organizatorzy protestu.
Strajk jest związany z opublikowaniem uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z 22 października 2020 roku.
– Zdaniem Trybunału, „dziecko jeszcze nieurodzone, jako istota ludzka – człowiek, któremu przysługuje przyrodzona i niezbywalna godność, jest podmiotem mającym prawo do życia, zaś system prawny – zgodnie z art. 38 Konstytucji – musi gwarantować należytą ochronę temu centralnemu dobru, bez którego owa podmiotowość zostałaby przekreślona”. Trybunał przyjął wskazane rozumienie przywołanego przepisu konstytucyjnego, odczytując go w związku z konstytucyjną zasadą ochrony godności człowieka (wysłowioną w art. 30 Konstytucji), która zakłada jednakową dla każdego godność osobową oraz brak możliwości traktowania kogokolwiek przedmiotowo. Na tej podstawie Trybunał stwierdził, że „nieracjonalna jest dewitalizacja godności człowieka z uwagi na jego fazę rozwojową, gdyż pozbawienie życia, bez względu na jego etap, unicestwia równocześnie podmiot, któremu ta godność przynależy”. W efekcie „życie człowieka podlega prawnej ochronie, w tym w fazie prenatalnej, zaś podmiotowość prawna dziecka jest nierozerwalnie związana z przysługującą mu godnością” – napisano w uzasadnieniu wyroku.
Pełną treść uzasadnienia można przeczytać TUTAJ.
Obowiązujące do publikacji wyroku TK przepisy z 1993 roku, zgodne z uchwaloną ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności ciąży, dają możliwość przeprowadzenia legalnej aborcji w trzech przypadkach:
– gdy zagrożone jest zdrowie lub życie kobiety,
– gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili, gdy płód zyska możliwość samodzielnego przeżycia poza organizmem kobiety ciężarnej); wystąpienie tej okoliczności musiał stwierdzić inny lekarz niż ten prowadzący ciążę;
– gdy zachodziło podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego; wystąpienie tej okoliczności musiał potwierdzić prokurator, a sam zabieg można było wykonać do 12. tygodnia ciąży.
22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że artykuł ustawy z 1993 roku – gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili, gdy płód zyska możliwość samodzielnego przeżycia poza organizmem kobiety ciężarnej) – jest niezgodny z Konstytucją. Tym samym uznano więc, że wartości konstytucyjne dotyczą również płodu i uznano go za człowieka, nadając mu jego prawa i tym samym zabraniając tzw. aborcji eugenicznej.
Po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw, legalna aborcja jest możliwa w dwóch przypadkach – gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia matki, lub gdy powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałt, czy kazirodztwo).
Źródło: red., Manifa Rzeszów / Facebook, ipo.trybunal.gov.pl
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.