REKLAMA
REKLAMA

Pieniądze z PBS wrócą do samorządów! Sekretarz stanu: „Trafią do mieszkańców”

SANOK / PODKARPACIE. 34 samorządy, które utraciły swoje środki na skutek przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego mogą odetchnąć. Poszczególne jednostki otrzymały informację od rządzących o pełnej rekompensacie w ramach rezerwy ogólnej subwencji wyrównawczej.

Do kryzysu związanego z Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym doszło na początku roku. Wtedy to poinformowano o konieczności przeprowadzenia restrukturyzacji największego banku spółdzielczego w kraju.

Na skutek wprowadzonych zmian najwięcej straciły jednostki samorządu terytorialnego. Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który przejął działalność PBS oddawał bowiem tylko 57% ulokowanych przez samorządy pieniędzy, natomiast pozostała część, z perspektywy gmin, miast i powiatów – przepadała. W przypadku miasta Sanok była to kwota ponad 4 mln zł. Podobną sumę utraciło starostwo powiatowe. Straty odnotowały łącznie 34 jednostki na kwotę około 82 mln zł.

Tuż po ogłoszeniu realizacji przymusowej restrukturyzacji parlamentarzyści i samorządowcy z miejscowości dotkniętych kryzysem podjęło działania i starania o odzyskanie pieniędzy mieszkańców. Po kilku miesiącach do samorządów trafiły pisma informujące o rządowej rekompensacie w ramach rezerwy subwencji ogólnej.

Marcin Warchoł. Foto: Ministerstwo Sprawiedliwości

Co istotne, kwoty, które wkrótce trafią bezpośrednio na konta samorządów stanowią 100% poniesionych strat z powodu przymusowej restrukturyzacji PBS. To bardzo dobra informacja, ponieważ te pieniądze trafią do mieszkańców – mówi nam Marcin Warchoł, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Chciałbym podziękować wszystkim którzy aktywnie zabiegali o uzyskanie rekompensaty, w tym wiceministrowi finansów Leszkowi Skibie, posłowi z Sanoka Piotrowi Uruskiemu, a także wojewodzie podkarpackiemu Ewie Leniart i samorządowcom z regionu. To ich zaangażowanie, mnóstwo rozmów i spotkań doprowadziło do finału, jakiego jesteśmy dzisiaj świadkami – zaznacza Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Od początku, gdy tylko pojawiła się informacja o restrukturyzacji wiadomo było, że trzeba zrobić wszystko, aby odzyskać te pieniądze. Wystosowałem list do premiera RP Mateusza Morawieckiego, który podpisało kilkudziesięciu parlamentarzystów z Podkarpacia i całej Polski. Był to ogromny wyraz poparcia i zarazem mocny sygnał dla rządu. W starania włączyli się także lokalni samorządowcy i wojewoda Ewa Leniart. Mamy szczęśliwy finał i jest to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Sanoka, ale i innych miejscowości regionu. Rząd zdecydował o 100% rekompensacie – mówi Piotr Uruski, poseł na Sejm RP.

Wystąpienie Piotra Uruskiego w Sejmie. Pomoc dla samorządów

foto: Twitter, archiwum prywatne, nagłówek (poglądowe)

08-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:




Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.