REKLAMA
REKLAMA

PODKARPACIE. Kolejne wsparcie dla terenów po dawnych PGR-ach (VIDEO)

|

PODKARPACIE. Kolejne wsparcie dla terenów po dawnych PGR-ach (VIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Do końca lipca trwa nabór wniosków w ramach VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. To kolejne wsparcie dla terenów po dawnych PGR-ach. O szczegółach naboru oraz o poprzedniej III edycji programu, w ramach której podkarpackie samorządy otrzymały 280 mln zł mówili podczas konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, poseł na Sejm RP Andrzej Szlachta, a także przedstawiciele samorządów: starosta rzeszowski Józef Jodłowski oraz wiceburmistrz Sanoka Jowita Nazarkiewicz.

DSC07773-1200x800_1

Trwa kolejny nabór w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dedykowany dla jednostek samorządu terytorialnego, na terenie których funkcjonowały PGR-y. Jest to już druga edycja tej wersji programu. Zachęcam wszystkie samorządy szczebla gminnego, powiatowego, ale także związki międzygminne i powiatowo-gminne do tego, aby aplikowały w tej edycji programu. Jednostki samorządu terytorialnego mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 98%mówiła wojewoda.

Zasady naboru wniosków

Wnioski w ramach VI edycji programu mogą złożyć gminy, powiaty, związki międzygminne i powiatowo-gminne, które zostały zakwalifikowane jako samorządy popegeerowskie. Jednostki samorządu terytorialnego mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 98%. Oznacza to, że będą musiały wnieść tylko 2% udziału własnego na realizację inwestycji. Każdy uprawniony samorząd może złożyć 2 wnioski.

Dla gmin obowiązują limity:

  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 2 mln zł;
  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

Dla powiatów, związków międzygminnych i powiatowo-gminnych obowiązują limity:

  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 2 mln zł;
  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 8 mln zł.

Podsumowanie III edycji programu

Jak podkreśliła Ewa Leniart całość środków, jakie w ramach Programu Inwestycji Strategicznych trafiło do naszego regionu wynosi na dziś 4 mld 754 mln zł. W III adresowanym do obszarów popegeerowskich naborze gminy i powiaty z naszego regionu otrzymały niemal 280 mln zł na realizację 127 inwestycji bliskich mieszkańcom Podkarpacia.

Ponad 128 mln zł na drogi!

W ostatnim naborze dla gmin popegeerowskich nasze samorządy niezmiennie stawiają na budowę, remonty i modernizację infrastruktury drogowej. 45% wszystkich inwestycji w ramach wsparcia w III edycji to właśnie dofinansowanie tych działań. Pokazuje to jak bardzo potrzebujemy nowoczesnej siatki dróg oraz jak bardzo istotne jest dla nas bezpieczeństwo i komfort podróżowania.

51 mln zł na kulturę, turystykę i sport!

Obserwujemy również coraz więcej inwestycji w poprawę infrastruktury kulturalnej, turystycznej i bazy sportowej. Popegeerowskie samorządy z Podkarpacia chętnie korzystają z rządowych środków realizując takie właśnie zadania. To 18% wszystkich inicjatyw zgłoszonych w III naborze w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.

Kanalizacja i wodociągi zamykają podium III naboru

Łącznie na ten cel przeznaczonych zostało ponad 35,5 mln zł. Budowa kanalizacji, poprawa gospodarki wodno-ściekowej, czy rozbudowa stacji uzdatniania wody – to tylko przykłady inwestycji, które stanowią 12% realizowanych projektów.

Pozostałe środki trafią na takie zadania jak poprawa efektywności energetycznej, budowę żłobków, remonty szkół oraz na inwestycje w wyposażenie jednostek ochrony zdrowia.

Lokalne inwestycje to korzyść dla mieszkańców

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych jest programem bardzo popularnym wśród samorządowców. W ramach dotychczasowych edycji na ten zostało skierowane ponad 60 mld zł na realizację 11 tys. programów samorządowych. Jest to ogromna skala pomocymówił poseł na Sejm RP Andrzej Szlachta.

DSC07685-1200x800

O inwestycjach realizowanych na terenie powiatu rzeszowskiego mówił starosta Józef Jodłowski.

W ramach pierwszego rozstrzygnięcia do powiatu rzeszowskiego trafiło prawie 5 mln zł na remont drogi w Zaczerniu. Na ten nabór przygotowaliśmy trzy wnioski, pierwszy dotyczy drogi na terenie Dynowszczyzny, drugi terenu Mogielnicy i Boguchwały, natomiast trzeci Tyczyna – powiedział starosta Józef Jodłowski podkreślając, jak ważne jest rządowe wsparcie, dzięki któremu samorządy mogą realizować ważne dla mieszkańców inwestycje.

DSC07721-1200x800

Wiceburmistrz Sanoka Jowita Nazarkiewicz mówiła natomiast o projektach związanych z polityką społeczną:

Do naszego samorządu z Rządowego Program Inwestycji Strategicznych trafiło 1 mln 960 tys. zł. Dzięki temu uda nam się m.in. przebudować żłobek nr 2 w Sanoku, powstaną nowoczesne sale dla dzieci do lat 3, przebudowane zostaną kuchnia, zaplecze sanitarne, będziemy mogli zrealizować takie inwestycje wokół obiektu jak budowa nowego placu zabaw czy też instalację fotowoltaiczną. Oprócz tego, dzięki środkom z rządowych programów, realizujemy również inwestycje związane m.in. z termomodernizacją jednej ze szkół podstawowych czy też budową sali gimnastycznej.

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych

Dotychczas odbyło się już pięć edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Na ten cel przeznaczono do tej pory 63,4 mld zł.

I i II edycja programu była przeznaczona dla wszystkich samorządów w całej Polsce;
III edycja była zaadresowana do obszarów popegeerowskich;
IV edycja była wsparciem dla gmin uzdrowiskowych;
V edycja miała na celu rozwój stref przemysłowych w samorządach.

 

źródło: PUW w Rzeszowie

zdjęcia: PUW w Rzeszowie / Powiat Rzeszowski

06-07-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.