REKLAMA
REKLAMA

Polska-Reszta Świata: Wygrana Polaków w niecodziennych okolicznościach i udany debiut rzeszowskiego wychowanka

RZESZÓW / PODKARPACIE. Żużlowa reprezentacja Polski wygrała w towarzyskim spotkaniu z drużyną Reszty Świata (51:38). Kibice nie doświadczyli zbyt wielu mijanek. Nie obyło się jednak bez kilku incydentów. Jeden z biegów powtarzano przez wiatr, a Od 10. gonitwy starty odbywały się na zgaśnięcie zielonego światła.

57502867_2319866251438245_8693009142769516544_n

Foto: Jarosław Pabijan / facebook.com/polskizuzel

Do Rzeszowa zjechała plejada żużlowych gwiazd. Nie wpłynęło to jednak na widowisko. Większość biegów rozstrzygała się już po starcie. W pierwszym starcie świetnym startem popisał się z czwartego pola Janusz Kołodziej, dołączył do niego Piotr Pawlicki. Biało-czerwoni wyszli na 5:1 i tak już dojechali do mety. Polacy objęli prowadzenie w meczu i nie oddali go do końca spotkania.

Zawodnicy Reszty Świata nadrabiali straty dwukrotnie. Po trzecim i dziewiątym biegu mieli dwa punkty straty, ale Polacy skutecznie bronili wówczas wyniku, sięgając ostatecznie po wysoką wygraną.

Do niecodziennej sytuacji doszło w szóstym starcie, kiedy to w wyniku podmuchu wiatru, taśmy dotknęli Nicki Pedersen i Janusz Kołodziej. Bieg został jednak powtórzony w pełnej obsadzie. Wiatr nie był jedynym problemem podczas poniedziałkowych zawodów. Podczas startu do 10. biegu awarii uległa maszyna startowa. Mecz od tej pory musiał być rozgrywany bez taśmy. Zawodnicy ruszali po zgaśnięciu zielonego światła.

W kolejnej gonitwie upadek zanotował Gleb Czugunow. Młody Rosjanin wpadł w koleinę na końcu drugiego łuku drugiego okrążenia. Miejsce to dawałp się też we znaki także innym żużlowcom. Wcześniej, na pierwszym okrążeniu z toru zjechał Martin Vaculik. Oznaczało to, że w powtórce biegu 11. do startu mogli stanąć jedynie reprezentanci Polski. Powtórzony wyścig zakończył się bez większych przygód, a 11-punktowa wówczas przewaga przesądziła już niemal o wyniku meczu.

Największą zdobycz punktową zgromadził jednak zawodnik Reszty Świata. Nicki Pedersen, który przed laty ścigał się w Rzeszowie, zdobył w pięciu startach 11 punktów. W ostatnim swoim wyścigu był wykluczony za drugą próbę kradnięcia startu. Duńczyk w parze z młodym Glebem Czugunowem wygrali podwójnie dwa biegi i byli najskuteczniejszą parą wśród zagranicznych żużlowców. Wśród zawodników Reszty Świata nieżle radził sobie także inny były zawodnik Stali Rzeszów – Martin Vaculik, który zgromadził 9 punktów, w tym dwukrotnie przyjeżdżał na metę pierwszy.

Reprezentacja Polski punktowała bardzo równo. Z bardzo dobrej strony pokazał się młody wychowanek rzeszowskiej Stali – Wiktor Lampart. 17-latek debiutował w reprezentacji Polski. Rozpoczął od zera, ale potem wygrał swój kolejny bieg, gdzie do końca bronił wygranej po starcie pozycji. Ostatecznie poradził sobie ze ścigającym go Antonio Lindbaeckiem. W kolejnym swoim starcie Lampart uratował biegowe zwycięstwo, ratując się do końca przed zaciekle go atakującym Emilem Sajfutdinowem. Rzeszowianin dołożył do swojego dorobku jeszcze trzy punkty z bonusem i zanotował bardzo dobry występ.

Przed spotkaniem trener reprezentacji Polski Marek Cieślak został wprowadzony do Galerii Sław Żużlowej Reprezentacji Polski. W poniedziałek ogłosił także skład reprezentacji Polski na zbliżający się turniej barażowy Speedway Of Nations – turniej, który zastąpił drużynowe mistrzostwa świata na żużlu. Wśród powołanych są Maciej Janowski oraz Bartosz Zmarzlik, a także (w roli rezerwowego) – nieobecny w Rzeszowie Bartosz Smektała.

Polska – Reszta Świata (51:38)

Polska:
9. Piotr Pawlicki – 8+2 (2*,2,2,1,1*)
10. Janusz Kołodziej – 9+4 (3,1*,1*,2*,2*)
11. Maciej Janowski – 9 (1,3,0,3,2)
12. Patryk Dudek – 8 (3,1,1,d,3)
13. Bartosz Zmarzlik – 10 (1,0,3,3,3)
14. Wiktor Lampart – 7 (0,3,1,2,1)

Reszta Świata:
1. Emil Sajfutdinow – 2 (0,2,0,d,ns)
2. Niels Kristian Iversen – 6+1 (1,0,2,2*,1)
3. Martin Vaculik – 9+1 (2,1*,3,d,3)
4. Antonio Lindbaeck – 5 (0,2,0,1,2)
5. Nicki Pedersen – 11+1 (2*,3,3,3,w)
6. Gleb Czugunow – 5+1 (3,0,2*,w,ns)

Autor: Kacper Ciuba

25-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.