REKLAMA
REKLAMA

Przyszłość Jasionki jako centrum rozwoju gospodarczego regionu (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Z inicjatywy wojewody podkarpackiego Ewy Leniart odbyło się spotkanie poświęcone perspektywom rozwoju lotniska w Jasionce oraz zlokalizowanej w jego pobliżu specjalnej strefy ekonomicznej. Celem spotkania było wypracowanie założeń strategii zmierzającej do zintegrowania terenów leżących obecnie w gminie Trzebownisko z gospodarczym krwiobiegiem miasta Rzeszowa. W spotkaniu uczestniczyli: Władysław Ortyl – marszałek województwa podkarpackiego, Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki, Adam Hamryszczak – prezes Zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka i Mariusz Bednarz – prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

– Jasionka to biznesowe serce naszego województwa, nie tylko ze względu na zlokalizowanie tam lotniska, ale przede wszystkim z uwagi koncentrację firm z branży wysokich technologii – lotniczej, motoryzacyjnej, teleinformatycznej czy firm związanych z energią odnawialną. Naturalnym kierunkiem rozwoju jest zintegrowanie tych terenów ze stolicą regionu. To dążenie gminy Trzebownisko w kierunku Rzeszowa jest nieuchronne, dlatego chcemy uzgodnić wspólną strategię, która będzie zaprezentowana mieszkańcom zarówno Rzeszowa, jak i gminy Trzebownisko – powiedział Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Kwestia integracji Portu Lotniczego z tzw. „tkanką miejską” jest poruszana od dłuższego czasu. Deklaracji nie brakowało, ale konkretnych kroków nie było.

– Dotychczasowy brak finansowego zaangażowania miasta w rozwój portu lotniczego, czy brak aktywności jeśli chodzi o wykorzystanie potencjału Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce to poważne zaniechania, które trzeba jak najszybciej nadrobić. Dla zagranicznych inwestorów Rzeszów i Jasionka to niemal synonim. Włączenie tych terenów do Rzeszowa przyniesie korzyść zarówno rzeszowianom, jak i mieszkańcom gminy Trzebownisko. Będę wspierać działania w tym kierunku i dążyć do realizacji naszej strategii – mówi Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki

– Lotnisko oddalone od centrum miasta o raptem 10 kilometrów jest tak naprawdę lotniskiem miejskim. To, że granice administracyjne sytuują je dziś poza granicami Rzeszowa nie zmienia faktu, iż pełni kluczową rolę dla jego rozwoju, jest wręcz jedną z jego wizytówek. Obecna, trudna sytuacja w branży lotniczej to dodatkowy powód, by jak najszybciej rozpocząć działania zmierzające do większej integracji lotniska z miastem – stwierdził Adam Hamryszczak, prezes zarządu Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka”.

Potwierdza to prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego podkreślając współpracę i znaczenie jakie sąsiedztwo lotniska ma dla zlokalizowanych tam przedsiębiorstw.

– Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny to gospodarcze serce naszego województwa. Teraz funkcjonuje tam 120 firm. Właściwie nie ma już wolnych działek, zostały ostatnie wolne tereny w Parku – dodaje Mariusz Bednarz, prezes RARR-u.

Omawiane podczas spotkania zagadnienia to kolejne poważne plany związane z rozwojem lotniska. Mimo problemów, które w związku z pandemią dotykają całą branżę lotniczą, spółka lotniskowa planuje ambitne przedsięwzięcia. Przypomnijmy, że w niedalekiej przyszłości podrzeszowskie lotnisko zmodernizuje systemy kontroli bezpieczeństwa i łączności, zakupi nowoczesne maszyny i urządzenia lotniskowe, zredukuje energochłonność oświetlenia oraz rozbuduje lotniczą stację paliw. Lotnisko zamierza wdrożyć innowacyjne rozwiązania informatyczne, które usprawnią zarządzanie przedsiębiorstwem oraz unowocześnić komunikację z pasażerami. Wśród zaplanowanych inwestycji jest również budowa kolektora, odprowadzającego wody opadowe z terenu portu lotniczego i pobliskich nieruchomości. Jest to możliwe dzięki wsparciu Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, który przekaże na ten cel prawie 40 mln zł. Pozostałe środki zapewni port lotniczy. Obok inwestycji współfinansowanych przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, w tym roku na terenie lotniska w Jasionce rozpoczną się prace związane z budową nowego hangaru i innych obiektów, które stanowić będą bazę techniczną spółki LOT AMS, należącej do Polskiej Grupy Lotniczej. Inwestycje zapewnią rozwój spółce, co w czasie epidemii jest nieodzowne do utrzymania funkcjonowania Portu Lotniczego na wysokim poziomie.

Tomasz Leyko
rzecznik prasowy UMWP
foto: Anna Magda


11-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:




Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.