REKLAMA
REKLAMA

Via Carpathia stała się jednym z priorytetów inwestycyjnych UE! (FOTO, WIDEO)

|

Via Carpathia stała się jednym z priorytetów inwestycyjnych UE! (FOTO, WIDEO)

ŁAŃCUT / PODKARPACIE. W środę ministrowie transportu 10 państw podpisali wniosek o włączenie trasy Via Carpathia do transeuropejskiej sieci bazowej TEN-T. Parlament Europejski znowelizował fundusz „Łącząc Europę” i włączył do niego szlak Via Carpathia.

Via-Carpathia

Foto: GDDKiA

W środę w Muzeum-Zamku w Łańcucie przedstawiciele Polski, Węgier, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Turcji i Białorusi dyskutowali na temat wspólnego projektu drogowego.

W ramach wydarzenia podpisano wniosek w sprawie włączenia korytarza Via Carpatia do sieci bazowej TEN-T. Został on także poparty Deklaracją Łańcucką III, która nadaje projektowi odpowiednią rangę. Via Carpatia jest priorytetem infrastrukturalnym dla Polski. Na realizację przebiegu tej trasy zostały zabezpieczone środki finansowe.

Ponownie spotykamy się, aby rozmawiać o korzyściach dla regionów wynikających z wdrożenia Via Carpatia. To wspólny głos naszych państw na rzecz rozwoju infrastruktury transportowej – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas otwarcia konferencji.

Via Carpatia to bardzo ważny projekt, brakujące ogniwo na mapie transportowej Europy Środkowo-Wschodniej. Biegnąc wzdłuż granicy wschodniej Unii Europejskiej, korytarz drogowy połączy obszary basenów Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego oraz Morza Śródziemnego. Dzięki zaangażowaniu i wspólnym wysiłkom sympatyków Via Carpatia, projekt stał się dobrze rozpoznawalny w Europie i poza jej granicami – zaznaczył marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

MMA_0993.view

Foto: sejm.gov.pl

Marszałek wyraził nadzieję, że Via Carpatia będzie służyła nie tylko przemieszczaniu się ludzi i towarów, ale także rozwojowi we wszystkich innych obszarach, od współpracy kulturalnej po współpracę międzyregionalną i regionalną.

Trasa, którą premier Mateusz Morawiecki określił mianem „kręgosłupa Polski Wschodniej”, stanie się „nowym szlakiem bursztynowym”. Nie możemy zapominać, że Via Carpatia to nie tylko szansa na rozwój gospodarczy i ekonomiczny, ale także turystyczny i kulturalny obszarów, przez które będzie przebiegać – podkreśla wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

W Parlamencie Europejskim znowelizowano rozporządzenie na temat funduszu „Łącząc Europę”. Teraz będzie on finansował trasę Via Carpathia.

To zagwarantuje finansowanie tej strategicznej dla Polski i Europy drogi na jej transgranicznych odcinkach, jak chociażby na odcinku Rzeszów-Barwinek. To wielki dzień dla szlaku Via Carpatia – stwierdził europoseł Tomasz Poręba.

Via Carpatia to kluczowy transeuropejski korytarz transportowy, który może stać się nowym połączeniem północy z południem Europy, integrującym systemy transportowe Litwy, Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji i Turcji. Zaletami wynikającymi z realizacji tej inwestycji będzie m. in. włączenie regionów słabiej rozwiniętych w główny strumień wymiany międzynarodowej i wykorzystanie ich potencjałów rozwojowych. Ponadto Via Carpatia stworzy możliwość otwarcia na inne państwa w ramach UE oraz spoza UE, takie kraje bałkańskie (np. Serbia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja). Realizacja szlaku stworzy kolejne szanse na lokalizację na terenie Polski terminali transportowych i centrów logistycznych.

Źródło: sejm.gov.pl


25-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.