REKLAMA
REKLAMA

Zasady, które uchronią nas przed staniem się ofiarami przestępców

Uroczystość Wszystkich Świętych to czas policyjnych działań ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. W tym roku o nasze wspólne bezpieczeństwo musimy zadbać wszyscy. Odwiedzając groby naszych bliskich pamiętajmy o obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz o zachowaniu dystansu. Jak co roku pamiętajmy także o podstawowych zasadach ostrożności, które uchronią nas przed staniem się ofiarami przestępców.

Czas pandemii zmienia oblicze uroczystości Dnia Wszystkich Świętych. Odwiedzając groby naszych bliskich wszyscy musimy pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących obostrzeń. W miarę możliwości rozłóżmy tegoroczne wizyty na cmentarzach na kilka dni. Spróbujmy przekonać starszych członków naszej rodziny do pozostania w domach lub odwiedzenia grobów w inny dzień niż 1 listopada.

W czasie pobytu na cmentarzu oraz w jego otoczeniu zwróćmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo osobiste, pamiętajmy o zasłanianiu ust i nosa oraz o zachowaniu dystansu od innych osób.

Pamiętajmy, że dla przestępców jest to ciągle okres wzmożonej działalności, dlatego aby dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, apelujemy o zachowanie rozsądku i wzmożoną czujność.

  • Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów, ponieważ mogą „paść łupem” złodzieja. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy na straganach przy cmentarzach, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy w wewnętrznej kieszeni ubrania, co z pewnością utrudni złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.
  • Pamiętajmy by torebki, saszetki, plecaki były zamknięte i najlepiej obrócone zapięciem do ciała i przytrzymywane ręką od góry.
  • Parkując samochód przed cmentarzem nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte. Widoczny laptop czy torebka mogą niestety stanowić okazję dla potencjalnego złodzieja.
  • Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Dobrze, gdyby ktoś ze znajomych lub rodziny mógł towarzyszyć nam na cmentarzu. Szczególnie unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku.
  • Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Dlatego stosujmy się do poleceń i wskazówek wydawanych przez policjantów lub innych funkcjonariuszy pełniących służbę w rejonach cmentarzy.

KWP

30-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:




Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.